bş logo (1) (1)

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Diş hastalıklarının yanında günümüzde diş hekimlerine estetik gerekçelerle de başvurulmaktadır. Güzel, beyaz ve düzgün dişler için pek çok yöntem uygulanabilmektedir. Anılan yöntemlerin hastaya en uygun olanları estetik diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Estetik diş hekimleri, daha sağlıklı ve estetik görünümlü dişler ve ağız yapısı için çeşitli uygulamalar ve müdahaleler yapmaktadır. Bu müdahale ve yöntemlerin steril ortam ve uygun şartlarda gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Estetik diş hekimlerinin başlıca çalışma alanları, kırık dişler, eski ve kötü görünümlü dolgular, görünüş açısından diş etlerindeki bozukluklar, dişler arasında var olabilen şekil, renk ve pozisyon farklılıkları, diş, diş etleri, dudak ve çene uyumu ile dişler arasındaki boşluklardır.

Estetik Dolgu Uygulamaları

Modern diş hekimliği uygulamalarının hem işlevsel hem de estetik görünüme katkı sunması beklenmektedir. Dolayısıyla diş dolgusundaki asıl hedef yapılan dolgunun doğal diş formunda olup dolgu sınırlarının belli olmaması ve hastanın dolguyu kendi dişinden ayırt edememesidir. Estetik dolguda kullanılan malzeme kompozittir. Bu malzeme şekil verilebilme özelliğindedir ve halojen ışıkla sertleştirilip diş ile kimyasal bağlantı oluşturur.

Nasıl Uygulanır?

Hastanın dişlerinin incelenebilmesi için ilk olarak röntgen çekilmektedir. Estetik uygulamalardan önce gereken tedaviler yapılmaktadır. Ardından tedavi sonrasında dişlerin ve gülüşün nasıl olacağı dijital ortamda tasarlanarak hastaya gösterilir. Hasta tasarım üzerinde arzu ettiği değişikliği yapabilir.

Diş estetiğinde hastanın dişlerinin ve ağız yapısının durumuna göre çeşitli teknikler gerçekleştirilmektedir. Sarı dişler için diş beyazlatma, aralıklı dişler için kaplama yapılabilmektedir. Tüm aşamalar uzman diş hekimi ve hasta birlikteliğinde planlanmaktadır.

Estetik Diş Hekimliğinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımı, diş eti estetiği uygulaması, estetik dolgu kaplamaları, porselen laminalar yani yaprak kaplamaları ve metalsiz kaplama olarak da adlandırılan zirkonyum empress uygulamaları yapılmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Article

İmplant Nedir?
Uncategorized

İmplant Nedir?

Eksik diş veya dişlerin yerine çene içerisine yerleştirilen vida şeklindeki diş kökü implant olarak adlandırılmaktadır. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algılamaktadır. Bu yüzden

Lamina Kaplama Nedir?
Uncategorized

Lamina Kaplama Nedir?

Lamina porselen ya da yaprak porselen, dişlerdeki deforme olma ve kırılma gibi durumlarda özel olarak hazırlanan ve estetik kaygıları ortadan kaldıran tedavi uygulamasıdır. Lamina porselen

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?
Uncategorized

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Kişinin ideal gülüş şeklinin belirlenmesi amacıyla dijital gülüş tasarımı yapılmaktadır. Psikolojik bir sorun dahi olabilen gülümseyememe hali, dijital gülüş tasarımı sayesinde ortadan kaldırılabilmekte ve böylelikle

Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Uncategorized

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Diş hastalıklarının yanında günümüzde diş hekimlerine estetik gerekçelerle de başvurulmaktadır. Güzel, beyaz ve düzgün dişler için pek çok yöntem uygulanabilmektedir. Anılan yöntemlerin hastaya en uygun

Kolay Randevu Ekranı

Doğru tedavi, doğru teşhis ile başlar!

Yaptığımız işe ve hastalarımıza duyduğumuz saygıyla diş ve ağız sağlığı konusunda yaşanan son gelişmeleri yakından takip etmekte, uzman kadromuz ile yenilikçiyi odak noktamıza almaktayız.
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Danışmanlık WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara