bş logo (1) (1)

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?

Doğal diş estetiğinin sağlanması, modern diş hekimliğinin en önemli amaçlarından birisidir. Estetik bir görünüm ve sağlıklı dişler denildiği zaman, aklımıza beyaz, düzgün ve çürüksüz dişler gelmektedir. Diş ve yüz estetiği, modern toplumlarda sosyal statü ve başarı ile bağdaştırılmaktadır. Dişlere estetik bir görünüm kazandırma yöntemlerinden birisi de beyazlatmadır. Bazılarımızın dişleri, kendiliğinden, doğuştan sarıdır ve bu dişler ne kadar fırçalanırsa fırçalansın beyaz bir görünüm kazanamaz. Söz konusu renk bozuklukları, önemli bir estetik bozukluk olarak değerlendirilmektedir. Fizyolojik veya patolojik nedenlerle diş yüzeyinde oluşan lekelerin kimyasal yöntemlerle temizlenmesi, diş beyazlatma olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem, diş hekimlerinin kontrolünde uygulanmalıdır.

Nasıl Uygulanır?

Ofis ve ev tipi olmak üzere iki farklı şekilde diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan beyazlatma işlemini, ofis tipi beyazlatmadır. Söz konusu işlem, diş beyazlatma jeli ve ışık kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemde dişlere uygulanan jel, ışıkla reaksiyona girerek dişlerin beyazlamasını sağlamaktadır. Lazerle diş beyazlatma olarak da bilinen bu yöntem, 45 dakika ile 1 saat arasında bir zaman içerisinde tamamlanmaktadır. İstenilen sonucun gerçekleşmemesi durumunda uygulama bir hafta sonra tekrar edilebilir.

Ev tipi beyazlatma ise diş hekimince hazırlanan bir plak ve jel ile hastanın evinde kendisinin uyguladığı 3 ilâ 6 günlük bir zamana yayılan yöntemdir. Hastanın dişlerinin kalıbı çıkartılarak hekim tarafından silikon bir ağızlık hazırlanır. Silikon ağızlık ve beyazlatıcı jel, hasta tarafından günde 4-8 saat arasında ağızda tutulur ve bu uygulamanın ardından daha sağlıklı, beyaz ve estetik görünümlü dişlere kavuşulur.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Avantajları

İnsanlar, diş beyazlatma uygulamaları sonrasında daha estetik görünümlü bir gülümsemeye kavuşurlar. Böylelikle kişinin kendisine duyduğu özgüven artacak ve daha mutlu olacaktır. Güvenilir, hızlı ve tatmin edici sonuçları olan diş beyazlatma tedavisi, aynı zamanda estetik kaplamalara göre çok daha ekonomik bir yöntemdir.

Diş Beyazlatma İşlemi Sonrası

Diş beyazlatma işleminden sonraki ilk hafta çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde renk verici yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Yemeklerden sonra muhakkak ağız su ile çalkalanmalı veya dişlerin fırçalanması ihmal edilmemelidir. İşlem yapıldıktan sonra bir gün süresince sıcak ve soğuk yiyecek ya da içecek tüketiminden uzak durmak gereklidir. Diş beyazlatma tedavisi sonrasında oluşabilecek sızı veya ağrılar, ağrı kesici kullanarak giderilebilir. Kısa süre içerisinde hastalar, normal yaşantılarına geri dönerler.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Temizlik

Dişlerin beyazlığını koruyabilmesi için diş beyazlatma işleminden sonra da ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir. Tedavi ile ulaşılan beyazlığın korunabilmesi, kişisel ağız ve diş bakımı ile doğru orantılı olarak devam edecektir.

Sizde gülüşünüz ile öne çıkmak için Ankara Diş beyazlatma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Article

İmplant Nedir?
Uncategorized

İmplant Nedir?

Eksik diş veya dişlerin yerine çene içerisine yerleştirilen vida şeklindeki diş kökü implant olarak adlandırılmaktadır. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algılamaktadır. Bu yüzden

Lamina Kaplama Nedir?
Uncategorized

Lamina Kaplama Nedir?

Lamina porselen ya da yaprak porselen, dişlerdeki deforme olma ve kırılma gibi durumlarda özel olarak hazırlanan ve estetik kaygıları ortadan kaldıran tedavi uygulamasıdır. Lamina porselen

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?
Uncategorized

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Kişinin ideal gülüş şeklinin belirlenmesi amacıyla dijital gülüş tasarımı yapılmaktadır. Psikolojik bir sorun dahi olabilen gülümseyememe hali, dijital gülüş tasarımı sayesinde ortadan kaldırılabilmekte ve böylelikle

Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Uncategorized

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Diş hastalıklarının yanında günümüzde diş hekimlerine estetik gerekçelerle de başvurulmaktadır. Güzel, beyaz ve düzgün dişler için pek çok yöntem uygulanabilmektedir. Anılan yöntemlerin hastaya en uygun

Kolay Randevu Ekranı

Doğru tedavi, doğru teşhis ile başlar!

Yaptığımız işe ve hastalarımıza duyduğumuz saygıyla diş ve ağız sağlığı konusunda yaşanan son gelişmeleri yakından takip etmekte, uzman kadromuz ile yenilikçiyi odak noktamıza almaktayız.
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Danışmanlık WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara