bş logo (1) (1)

Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi

Bebekler genellikle altı aylıkken çıkmaya başlayan süt dişlerinin sürmesi üç yaşa kadar devam eder. Söz konusu dönemde ağızdaki 20 süt dişi, yapısal özelliklerinden dolayı zarar görmeye ve çürümeye daha yatkındır.

Çocuk 6 yaşına geldiğinde artık süt dişleri, yerlerini daimi dişlere bırakmaya başlayacaktır. 6-13 yaş arasındaki ağızda hem daimi hem de süt dişlerinin bulunduğu dönem, karışık dişlenme dönemi olarak adlandırılmaktadır. Karışık dişlenme döneminde süt dişlerinde var olan çürükler, yeni sürmekte olan daimi dişlerin sağlığını da etkiler. Pedodonti ana bilim dalındaki aslî misyonumuz, doğumdan ergenlik sürecine kadar hastaların ağız ve diş sağlıklarını koruyarak oluşabilecek problemleri önlemek, mevcut anomali ve hastalıkların teşhisini erken dönemde yaparak tedavilerini gerçekleştirmektir.

Pedodonti Ana Bilim Dalı Kliniğimizde Uygulanan Tedavi Hizmetleri

Pedodonti kliniğimizde süt dişleri ve genç daimi dişlerde gereken tüm dolgu işlemleri, ampütasyon, çekilen dişlerine yerine yer tutucu aparey ve protezlerin yapımı, kanal tedavisi, önleyici ve koruyucu ortodontik tedaviler, çürüklerin engellenmesi için fluorid verniği, fluorid jeli ve fissür örtücü uygulaması ile travma tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Tüm bunlar gerçekleştirilen en başta gelen husus, hastalardaki korku ve endişenin engellenmesi ile tedavinin ağrısız şekilde gerçekleştirilebilmesidir. Pedodonti alanının içerisinde çeşitli engelleri ya da sistemik rahatsızlıkları olan çocukların tedavileri de bulunmaktadır. Özel bakım gerektiren bu durumdaki çocuklar, ameliyathane şartlarında sedasyon veya genel anestezi altında tedavi edilmektedirler.

Yer Tutucu

Süt dişlerinin erken kaybedilmesi ya da farklı nedenlerle yaşanan diş kayıplarının yerine uygulanan yer tutucu apareyler daha sonraki dönemde yaşanabilecek diş rahatsızlıklarını önlemede en etkili tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Yer tutucu aparey uygulamaları, genellikle çocuk hastalara yönelik olarak gerçekleştirilir. Ayrıca enfeksiyon, çürük ya da travma nedeniyle yaşanan diş kayıplarında da uygulanabilmektedir. Süt dişleri yeterince korunmamışsa ve gerektiğinde tedavi edilmemişse dişlerde bir süre sonra ağrılı apse oluşur ve bu yüzden süt dişi olması gerekenden önce çekilmek zorunda kalır. İşte bu durumda dişin yerini muhafaza etmek amacıyla yer tutucu apareyler uygulanmaktadır.

İki Seansta Bitirilebilir

İlk muayenede hastanın diş ölçüleri alınır ve sonrasında diş teknisyenlerince hazırlanan apareyler ikinci seansta diş hekimi eliyle uygulanır. Metal alerjisi oluşturmayan sabit yer tutucu apareyler tek seansta da uygulanabilmektedir. Birden çok diş kayıplarında ise hareketli apareyler kullanılmaktadır.

Ankara Çocuk diş ve Eryaman Çocuk diş hizmetleri için güven ile bizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Article

İmplant Nedir?
Uncategorized

İmplant Nedir?

Eksik diş veya dişlerin yerine çene içerisine yerleştirilen vida şeklindeki diş kökü implant olarak adlandırılmaktadır. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algılamaktadır. Bu yüzden

Lamina Kaplama Nedir?
Uncategorized

Lamina Kaplama Nedir?

Lamina porselen ya da yaprak porselen, dişlerdeki deforme olma ve kırılma gibi durumlarda özel olarak hazırlanan ve estetik kaygıları ortadan kaldıran tedavi uygulamasıdır. Lamina porselen

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?
Uncategorized

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Kişinin ideal gülüş şeklinin belirlenmesi amacıyla dijital gülüş tasarımı yapılmaktadır. Psikolojik bir sorun dahi olabilen gülümseyememe hali, dijital gülüş tasarımı sayesinde ortadan kaldırılabilmekte ve böylelikle

Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Uncategorized

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Diş hastalıklarının yanında günümüzde diş hekimlerine estetik gerekçelerle de başvurulmaktadır. Güzel, beyaz ve düzgün dişler için pek çok yöntem uygulanabilmektedir. Anılan yöntemlerin hastaya en uygun

Kolay Randevu Ekranı

Doğru tedavi, doğru teşhis ile başlar!

Yaptığımız işe ve hastalarımıza duyduğumuz saygıyla diş ve ağız sağlığı konusunda yaşanan son gelişmeleri yakından takip etmekte, uzman kadromuz ile yenilikçiyi odak noktamıza almaktayız.
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Danışmanlık WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara